Tepelná čerpadla
Tepelný systém s budoucností
U konvenčních topných systémů je teplo vytvářeno spalováním fosilních paliv, jako je uhlí nebo plyn, případně dřevem. Způsob, jakým tepelné čerpadlo pracuje, je úplně jiný. Využívá teplo, které je přirozeně uloženo ve vzduchu, podzemí a podzemní vodě.
Tepelná energie se přirozeně přenáší z teplejších míst do chladnějších prostor. Tepelné čerpadlo však může tento proces zvrátit tím, že absorbuje teplo z chladného prostoru a uvolňuje jej do teplejšího. Tento proces vyžaduje určité množství vnější energie, například elektřiny.
Tepelná čerpadla jsou pro vytápění účinnější než odporové ohřívače, protože většina energie, kterou uvolňují, pochází z okolního prostředí a pouze zlomek z externě dodávané energie potřebné pro provoz zařízení. V tepelných čerpadlech s elektrickým pohonem může být přenášené teplo třikrát nebo čtyřikrát větší než spotřebovaná elektrická energie, což dává systému koeficient výkonu (COP) 3 nebo 4, na rozdíl od COP 1 pro konvenční elektrický odpor ohřívač, ve kterém se veškeré teplo vyrábí ze vstupní elektrické energie.
Jak funguje tepelné čerpadlo?

Typy tepelných čerpadel
Vzduch→voda
Tepelná čerpadla vzduchová využívají teplo ze vzduchu, takže náklady na instalaci jsou nižší. Jsou také velmi vhodné pro modernizační projekty. Systém dokonce funguje při velmi nízkých teplotách až do -15 °C.
Země→voda
Tato tepelná čerpadla používají teplo odebírané ze země. Půda je spolehlivým zdrojem energie, protože od hloubky asi 10 metrů je teplota půdy po celý rok relativně konstantní od 9 °C do 11 °C. Díky tomu jsou velmi efektivní i při velmi nízkých teplotách v zimě.
Voda→voda
Tepelná čerpadla používajíci vodu, berou podzemní vodu jako svůj zdroj tepla – ideální tepelné akumulační médium. Je tomu tak proto, že teplota vzduchu a izolace ovlivňují podzemní vodu pouze o jeden stupeň. Průměrná teplota tak zůstává po celý rok konstantní. Tepelná čerpadla, která používají vodu, jsou nejúčinnější ze všech tepelných čerpadel.
Výhody tepelných čerpadel
- Velmi dobrý poměr dodávané a obnovené energie.
- Nízké náklady na vytápění díky volné energii z okolního prostředí a zvláštním cenám elektřiny.
- Čistý zdroj energie – není třeba komín.
- Reverzní tepelná čerpadla lze použít k zajištění mírného chlazení budovy během léta.
- Fosilní zdroje jsou zachovány.
- Technologie šetrná ke klimatu.
- Elektřina se stává stále více regenerativní a tepelné čerpadlo spolu s ní.
- Provoz je zvláště účinný při použití s plošnými topnými systémy (podlahové nebo nástěnné vytápění).
Nevýhody
- Instalace závisí na místních podmínkách (např. Kvalita podzemních vod nebo půdních charakteristik).
- Relativně vysoké počáteční náklady (později však větší potenciální úspory).
- U tepelných čerpadel se vzduchovým zdrojem může být ventilátor hlukovým faktorem a způsobovat ochlazení země ve venkovním prostoru.
Dotace na tepelná čerpadla
Pomůžeme vám s vyřízením dotací a vy tak získáte finanční prostředky na vytápění domu. Vyřešíme papírování, které je nutné pro získání státní podpory pro tepelné čerpadlo. Postaráme se o posouzení podkladů, včetně zpracování a podání žádosti. Zajistíme vám návrh a provedeme instalaci tepelného čerpadla.
Tepelná čerpadla od A do Z
Počáteční konzultace nám umožní plně porozumět individuálním požadavkům našich zákazníků a poté budeme schopni doporučit řešení šité na míru vašim omezením na nemovitost a rozpočet.
Vypracujeme předběžnou kalkulaci jasně ilustrující předpokládané roční úspory – což vám umožní pohodlně se rozhodovat.
Stejně jako u ostatních projektů prováděných naší společností vás budeme plně informovat během procesu návrhu, instalace, uvedení do provozu a předání.
Po úspěšné instalaci a předání projektu zákazníkovi naše práce pokračuje v zajištění kompletního záručního i pozáručního servisu celého systému.
Umíme i další věci
S důvěrou se na nás můžete také obrátit, potřebujete-li zajistit vytápění domu solárním systémem. Provádíme rovněž čištění kanalizací, instalatérské, plynařské a stavební práce na velkých stavbách či rodinných domech, údržbu bytů a domovního fondu.